08/12/2018

Promocja książki Theo Richmonda "Uporczywe echo. Sztetl Konin. Poszukiwanie"


Theo Richmond Uporczywe Echo, Sztetl Konin, Poszukiwanie
Promocja książki T. Richmonda w Muzeum Okręgowym w Koninie 6-12-2018

W dniu 6 grudnia 2018 r. w murach zamkowych Muzeum Okręgowego w Koninie miała miejsce promocja drugiego wydania książki Theo Richmonda „Uporczywe echo. Sztetl Konin. Poszukiwanie”.

Frekwencja podczas spotkania (propagowanego głównie w mediach społecznościowych) dopisała do tego stopnia, że mimo dostawienia przez organizatora krzeseł dla części uczestników brakowało miejsc siedzących. Spotkanie odbyło się z udziałem przedstawicieli wydawcy – Antykwariat Konin na licencji Media Rodzina – Rafała Walkowiaka i Damiana Kruczkowskiego.
Wydaje się, że zdecydowanej większości uczestników znana była treść faktograficznej publikacji Theo Richmonda. Autor to urodzony w Wielkiej Brytanii Żyd polskiego pochodzenia, który nawiasem mówiąc nigdy nie był w Koninie, a zdecydował się napisać o nim książkę, ponieważ otaczające go latami skrawki wspomnień opowiadane przez rodzinę, bliskich i znajomych uporczywie nie dawały o sobie zapomnieć. Z każdym rokiem dźwięczały do tego stopnia intensywniej, że musiał tym okruchom – nawet jeśli niekompletnym, nawet jeśli przykurzonym – nadać wymierny kształt. I tak poznajemy Konin i pobliskie okolice, jakich już nie znamy, w warstwie, jaka już nie istnieje, lecz budzi zaciekawienie, tym bardziej że materialnych zabytków o historii konińskich Żydów nie zachowało się zbyt wiele. Książka prowadzi czytelnika przez okres od początków XX w. do czasów niemalże współczesnych. Uzupełnieniem tekstu są fotografie dokumentujące miejsca i mieszkańców oraz mapa, z którą możemy wędrować jak z przewodnikiem i odkrywać dawne ulice, place i przyległe zakątki.
Wznowienie książki ma być częścią większego projektu, bowiem część zysków ze sprzedaży drugiego wydania planuje się przeznaczyć na przetłumaczenie i wydanie Konińskiej Księgi Pamięci. Wydawca uzasadniał względnie wysoką cenę książki (69,00 zł) faktem, iż ma to być forma cegiełki/inwestycji właśnie w Konińską Księgę Pamięci, nie podał jednak, profity w jakiej wysokości przewiduje wyasygnować na realizację tegoż celu.  
Dla zainteresowanych tematem warto dodać, że książka jest też dostępna w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koninie przy ul. Dworcowej. Niestety tylko w czytelni.  
Po zakończeniu spotkania można było zapoznać się z kolekcją judaików zgromadzonych w Muzeum Okręgowym w Koninie wraz z tzw. „skarbem synagogalnym z Sompolna”.


Judaiki Muzeum Okręgowe Konin
Judaiki w Muzeum Okręgowym w Koninie

Wystawa judaików w Muzeum Okręgowym w Koninie
Wystawa judaików w Muzeum Okręgowym w Koninie

Kolekcja judaików w Muzeum Okręgowym w Koninie
Judaiki w Muzeum Okręgowym w Koninie

Damian Kruczkowski, Rafał Walkowiak - Antykwariat Konin
Spotkanie promocyjne książki T. Richmonda





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz